24-hodinový dispečing

Ako funguje dohľadávanie vozidiel?

13. október 2017|Ing. Peter Sirotňák

Pre našich klientov už viac ako 25 rokov poskytujeme službu dohľadávania vozidiel, pomocou rádiolokačných zariadení a viac ako 15 rokov aj pomocou GPS/GSM technológie. Neustále zlepšovanie týchto technológií nás predurčuje, aby sme neustáli boli o krok pred zlodejmi. Ako to ale celé vlastne funguje?

dohladavanie vozidiel secar

Nočná krádež auta

Najčastejším prípadom je krádež vozidla v ranných hodinách medzi 2-3 hodinou. Vtedy je najčastejšie na cestách a uliciach najväčší kľud a tento čas sa zlodejom osvedčil. Tradičným scenárom teda býva skorá ranná hodina a vniknutie do vozidla. Pri našich rozšírených verziách zabezpečovacích zariadení, je z vozidla ihneď vyslaný núdzový alarm na dispečing. Dispečer ihneď (do 1 minúty) tento alarm rieši. Vidí, či sa vozidlo hýbe, aký typ alarmu prišiel a kontaktuje majiteľa vozidla. Majiteľ vozidla ide prekontrolovať poplach, či je vozidlo v poriadku, či v ňom nikto nie je a podobne. Ak však svoje vozidlo nevidí, alebo nevie o tom že by sa malo hýbať ihneď ohlási krádež na polícii. V tomto čase sú zmobilizované dohľadávacie zásahové vozidla SECAR. Jedno vozidlo smeruje priamo na miesto krádeže a druhé ide smerom, ktorým sa ukradnuté auto začalo vzďaľovať.

Na diaľku sa aktivuje rádiolokačný systém a vyhlási sa pátranie po vozidle. V spolupráci s políciou začína pátranie a dohľadanie vozidla.

 

Počas jazdy

Pri rýchlej reakcii vieme vozidlo lokalizovať a dohľadať už počas jazdy. Poskytuje nám to veľkú výhodu a dáva nám drahocenný čas. Počas jazdy dbáme najmä na to, aby vozidlo zostalo v poriadku a preto sa nepokúšame vozidlo zastaviť vlastnou silou, ale buď ho prenasledujeme do miesta zastavenia, alebo v spolupráci s políciou sa operatívne rieši plán zásahu na vozidlo.

Odstavenie vozidla za jazdy je veľmi riskantné. Môže sa ľahko stať, že páchateľ spanikári a s vozidlom havaruje. My osobne si držíme bezpečný odstup od vozidla a prenasledujeme ho. Ak však máme aktivovaný rádiolokačný systém, vieme vozidlo aj spustiť z dohľadu a približovať sa k nemu postupne do zastavenia.

Zaparkované v garáži

Ak nie je vozidlo odstavené v lese, alebo na nejakom odľahlom mieste, tak zväčša parkuje v garáži. Veľa zlodejov takto necháva vozidlo „vychladnúť“ a pozoruje, či ho niekto nájde. Ak vozidlo stojí zopár dní a nikto nepríde, tak ho odvlečú preč.
Ak vozidlo postavia do garáže, počítajú s tým, že už sa vozidlo nikdy nenájde. Nepočítajú však s našou technológiou, s ktorou vieme určiť presne garáž, kde sa vozidlo nachádza. Vozidla sme našli v betónových samo stojacich garážach, garážových komplexoch, ale aj v garážach hotelových priestorov. Vozidlo tak pri príchode na miesto vieme rýchlo lokalizovať a zaistiť.

Ak dohľadáme vozidlo, spravíme kontrolu, či naozaj ide o odcudzené vozidlo, aj keď sme si viac menej istí. Zväčša má auto vymenené poznávacie značky, preto kontrolujeme VIN číslo a znaky, ktoré nám povedal majiteľ, ako napríklad autofólie, škriabance a podobné poznávacie znaky, ktoré sa ťažko vedia zmeniť za jednu noc.  

Vyvezenie auta do zahraničia

Ďalším prípadom je pokus o vyvezenie vozidla do zahraničia. Ako národný slovenský poskytovateľ služby Eurowatch, máme partnerov po celom svete, ktorý nám vedia vykomunikovať potrebné papiere, zaistenie vozidla a podobne.

Vďaka tejto jedinečnej službe sa nemusíte báť, že vozidlo v zahraničí nebude dohľadané. To isté platí, ak vám auto ukradnú už v zahraničí.

Tiež máme nadštandardné vzťahy so spoločnosťou SECAR BOHEMIA, ktorá dohľadáva vozidlá v Českej republike.

Svoju prácu pri dohľadávaní ukradnutých vozidiel vykonávame s dôrazom na profesionalitu a výsledok dohľadania vozidla. Autá dohľadávame zásahovými vozidlami vybavenými technikou a taktiež lietadlom, ktoré vie spraviť screening veľkej oblasti za relatívne malý čas.

Ak vás tento systém zaujal, neváhajte nás kontaktovať.