24-hodinový dispečing

Nevypínajte klimatizáciu ani v zimnom období

22. január 2016|Ing. Peter Sirotňák

V zime nám často ani nenapadne zapnúť v aute klimatizáciu. Je však dobré zapnúť ju. Okrem rýchlejšieho rozmrazenia skiel zabraňuje klimatizácia aj úniku chladiva zo systému.

Väčšina z nás púšťa klimatizáciu v aute len vtedy, ak je príliš horúco. Mali by sme ju však púšťať aj v zime a trochu si s ňou prikúriť. Klimatizáciu totiž treba pravidelne prevetrať. Predídeme tým mnohým nepríjemnostiam a v konečnom dôsledku to šetrí peniaze.

Kompresor nemusí trpieť

„Vodiči robia chybu, že klimatizáciu v zime vypínajú. V zime klimatizácia pustená na vyššiu teplotu vysušuje vlhký vzduch, vďaka čomu sa rýchlejšie odmrazia okná. Vedľajší efekt je aj rýchlejšie zohriatie motora kvôli jeho zaťaženiu kompresorom,“ hovorí o  niektorých z jej pozitív odborník na automobilový priemysel Jozef Mišurda zo spoločnosti Würth Slovensko. 

Že sa to odrazí na spotrebe? To je podľa neho len mýtus, ktorý sa ťahá z minulosti.

„Pri dnešných výkonoch áut 85 kw a vyššie to nespôsobuje vôbec zvýšenú spotrebu,“ hovorí s tým, že zapnutá klíma „zožerie" maximálne 1l/100km a to len v prípade malého motora.

Klimatizáciu je teda možné púšťať nonstop. Dá sa tým predísť napríklad spusteniu kompresora „nasucho“, keďže olej sa nazhromaždí v najnižšom bode systému. 

Pozor na únik chladiva

Práve „odstavenie“ klimatizácie môže v aute narobiť viac škody, než osohu.

„Tou menej vážnou, hoci nepríjemnou, je jej zatuchnutie. Vlhkosť na výparníku vo vnútri jednotky kúrenia spôsobuje obaľovanie výparníka baktériami, v dôsledku čoho smrdia ako pivničné priestory,“ konštatuje.

Už závažnejšou škodou je únik chladiva zo systému v prípade, že sa klíma nepoužíva. „Dôvodom je, že kompresor nerozprskuje olej v systéme, tým pádom „neutesňuje“ steny hadíc, cez ktoré uniká chladivo,“ hovorí Mišurda.

Pravidelne ju kontrolujte

Pokiaľ ide o údržbu klimatizácie, najlepšie ju dať raz za pol roka vyčistiť či už v servise alebo doma, aby sa zabránilo tvorbe baktérií.

„Minimálne raz za dva roky tiež treba skontrolovať stav chladiva. Inak nie je nutná žiadna špeciálna starostlivosť, dopĺňa Jozef Mišurda zo spoločnosti Würth.